Relacja z dni patrona 2008


STRONA GŁÓWNA - WYDARZENIA -  

W dniu 18 kwietnia 2008 r. minęła 80. rocznica śmierci patrona Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Kaliszu – Henryka Melcera. Dyrekcja szkoły postanowiła uczcić ten fakt, ogłaszając dni 17 i 18 kwietnia 2008 r. „Dniami Patrona” szkoły. W związku z tym, odbyły się 2 koncerty: 17 kwietnia 2008 r. – koncert kameralny i 18 kwietnia 2008 r. – koncert symfoniczny oraz spotkanie z wnuczką kompozytora – p. dr Zuzanną Stromenger.

17 kwietnia 2008 r. o godz. 18.00 w Sali koncertowej PSM I i II st. im. H. Melcera w Kaliszu rozpoczął się  okolicznościowy koncert kameralny. Wspomnienie o Henryku Melcerze – kompozytorze, pianiście, pedagogu i dyrygencie, patronie szkoły, wygłosiła dyrektor szkoły Katarzyna Piątkowska – Pinczewska, która także poprowadziła cały koncert. Zanim zabrzmiała muzyka, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Monika Garczewska i Adam Grzeluszka złożyli kwiaty pod pamiątkowym medalem z podobizną H. Melcera w hallu szkoły.

Wykonawcami koncertu byli absolwenci, uczniowie i pedagodzy PSM I i II st. w Kaliszu oraz goście specjalni – The Warsaw Trio w składzie: Andrzej Gębski – skrzypce, Andrzej Wróbel – wiolonczela, Joanna Ławrynowicz – fortepian. W programie koncertu znalazły się kompozycje fortepianowe i kameralne Henryka Melcera oraz pieśni Stanisława Moniuszki. Dlaczego w programie obok utworów Melcera pojawił się repertuar moniuszkowski? Otóż Melcer jest autorem kilku opracowań pieśni St.  Moniuszki na fortepian – niektóre z nich przybrały postać parafraz koncertowych. W nich Melcer oddał swoje uwielbienie i cześć dla wielkiego, a niedocenianego w tamtych czasach twórcy. Jak wspomina w swej książce córka Wanda, sama postać Moniuszki, styl życiowy biednego, prowincjonalnego artysty, skromnego człowieka, był niewątpliwie ojcu specjalnie drogi i bliski. Pieśni Moniuszki wzruszały go niemal do łez, a opery, które sam wystawiał, przepełniały go do tego stopnia zachwytem, że przegrywał je i nucił w domu bardzo często.(…) W całej swej działalności Melcer przygotowywał grunt dla rozwoju kultu niedocenianego Stanisława Moniuszki. Dlatego też w dorobku kompozytorskim Henryka Melcera, a także w repertuarze pianistycznym, znalazły się opracowania na fortepian następujących pieśni St. Moniuszki: Wiosny, Pieśni wieczornej, Znasz-li ten kraj, Prząśniczki, Groźnej dziewczyny, Starego kaprala i Dumki. Podczas czwartkowego koncertu słuchacze mieli możliwość usłyszeć oryginalne pieśni Moniuszki i ich fortepianowe opracowania (parafrazy) skomponowane przez H. Melcera. Wykonano kolejno następujące utwory:

Stanisław Moniuszko – Prząśniczka
Justyna Wieruszewska – śpiew (absolwentka PSM II st.)
Milena Piszczorowicz – fortepian (nauczycielka fortepianu i akompaniator PSM)

Henryk Melcer – parafraza fortepianowa pieśni Prząśniczka St. Moniuszki
Anna Kaczmarek – fortepian (absolwentka PSM)

Stanisław Moniuszko – Groźna dziewczyna
Małgorzata Biniek – śpiew (uczennica kl. II  p. Wioletty Kuchty)
Milena Piszczorowicz – fortepian

Henryk Melcer – parafraza koncertowa pieśni Groźna dziewczyna St. Moniuszki
Anna Kaczmarek – fortepian

Stanisław Moniuszko – Wiosna
Paulina Stefańska – śpiew (uczennica kl. III  p. Wioletty Kuchty)
Milena Piszczorowicz – fortepian

Stanisław Moniuszko – Kozak
Joanna Piasecka – śpiew (uczennica kl. IV  p. Katarzyny Wieczorek)
Milena Piszczorowicz – fortepian

Stanisław Moniuszko – Pieśń wieczorna
Agnieszka Wichłacz – śpiew (uczennica kl. II  p. Katarzyny Wieczorek)
Milena Piszczorowicz – fortepian

Henryk Melcer – parafraza fortepianowa Pieśni wieczornej St. Moniuszki
Zofia Mikołajczyk – fortepian (absolwentka PSM)

Henryk Melcer – Opłyń mnie ciemny lesie – pieśń do słów K. Przerwy – Tetmajera
Katarzyna Wieczorek – śpiew (nauczycielka  śpiewu PSM)
Milena Piszczorowicz – fortepian

Wszystkie zaprezentowane utwory wykonane zostały z wielkim zaangażowaniem, na bardzo wysokim poziomie artystycznym, a niektóre z nich (np. melcerowską fortepianową Groźną dziewczynę, Pieśń wieczorną, czy pieśń Opłyń mnie ciemny lesie do słów K. Przerwy – Tetmajera) słuchacze mieli okazję usłyszeć po raz pierwszy.

W drugiej części koncertu zabrzmiały dźwięki Tria g-moll op. 2 Henryka Melcera w brawurowym, porywającym wręcz wykonaniu The Warsaw Trio. Utwór składa się z 4 części: Moderato, Andante con moto, Vivace, Allegro con fuoco.

18 kwietnia 2008 r. o godz. 18.00 w Sali Kameralnej PSM I i II st. w Kaliszu odbyło się spotkanie uczniów, nauczycieli PSM z wnuczką patrona szkoły, Henryka Melcera – dr Zuzanną Stromenger. 83-letnia wnuczka kompozytora ciepło i z humorem wspominała swojego dziadka, którego tak naprawdę bardziej zna bardziej z opowiadań swojej mamy (córki H. Melcera – Marii z Melcerów Stromengerowej) i ciotki (Wandy z Melcerów Steckerowej) niż z własnych doznań, bowiem miała niespełna 3 lata, kiedy dziadek zmarł. Podczas spotkania pani Stromenger poruszyła wiele kwestii, m.in. problem umuzykalnienia dzieci i młodzieży dawniej i dziś, wspominała historię Polskiego Radia (którego współtwórcą był jej ojciec, Karol Stromenger), a także podzieliła się refleksjami na temat działalności kompozytorskiej i pedagogicznej Karola Szymanowskiego (następcy H. Melcera na stanowisku dyrektora Konserwatorium Warszawskiego). W tym samym dniu, o godz. 19.30 rozpoczął się koncert symfoniczny upamiętniający 80-tą rocznicę śmierci Henryka Melcera. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją jej założyciela Andrzeja Bujakiewicza wykonała poemat symfoniczny „Odwieczne pieśni” Mieczysława Karłowicza, a w drugiej części – poprzedzonej wspomnieniami Zuzanny Stromenger o swoim sławnym dziadku – I Koncert fortepianowy e-moll Henryka Melcera z pianistką Joanną Ławrynowicz . Koncert był niezwykle emocjonujący, partia solowa wykonana z olbrzymimi emocjami, fragmenty wirtuozowskie odznaczały się niebywałym blaskiem, wdziękiem i zgrabnością wykonania, toteż pianistka wykonała brawurowy bis z repertuaru chopinowskiego.

Cały koncert, poświecony Melcerowi odznaczał się niezwykłym charakterem – publiczność odczuwała niezwykłą , niepowtarzalna wręcz atmosferę panującą podczas koncertu.

22 kwietnia 2008 r. o godz. 16.30 w ramach obchodów Dni Patrona odbył się szkolny Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Karola Szymanowskiego, w którym wzięło udział sześciu uczniów PSM II st. w Kaliszu. Ogłoszenie wyników Konkursu i wręczenie nagród – ufundowanych przez Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Kaliszu – odbędzie się w dniu 25 kwietnia 2008 r.

Obserwuj nas na Facebooku


Państwowa Szkoła Muzyczka w Kaliszu

Obserwuj Nas: