KONCERT SCHOLI GREGORIAŃSKIEJ


STRONA GŁÓWNA - WYDARZENIA -  

Środa, 25 marca 2009 roku
godzina 18.30
Sala koncertowa  PSM  w Kaliszu

Program
Non condemnatio sed conversio

SUPPLICATIO HOMINIS
Psalmus responsorius De profundis clamavi
Antiphona ad introitum Exsurge, quare obdormis
Antiphona Peccata maea
Cantus Parce Domine

RESPONSIO DEI
Antiphona ad introitum Misereris omnium
Antiphona ad communionem Scapulis suis
Antiphona ad introitum Invocabit me
Antiphona ad communionem Lutum fecit
Antiphona ad communionem Nemo te condemnavit

REDEMPTIO IESU CHRISTI
Responsorium graduale Christus factus est
Hymnus Crux fidelis

Laetitia conversionis
Antiphona ad introitum Laetare Ierusalem
Antiphona ad introitum Fac mecum, Domine
Psalmus responsorius Factus est Dominus

Kantorki scholi:
1. Jadwiga Chałupka
2. Maria Grzanka
3. Sławomira Knuta
4. Marianna Lewicka
5. Helena Łapko
6. Zuzanna Maciejek
7. Marianna Modzelewska
8. Alicja Sobańska
9. Sylwia Kleinszmidt
10. Urszula Wosicka
11. Zofia Kaczmarek

Wstęp wolny

Schola gregoriańska Canticum Cordium to grupa dziewcząt rozmiłowanych w śpiewie gregoriańskim, która pragnie swoją działalnością popularyzować ten szczególny gatunek muzyki. Zespół powołał formalnie do istnienia w 2008 roku ks. Mariusz Białkowski, który współtworzą studentki Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu oraz innych uczelni. Schola ma już w swoim dorobku koncerty oraz towarzyszenie śpiewem Mszom świętym. Swoją pracą pragnie uczynić żywymi najstarsze i najpiękniejsze melodie, zanosząc do Boga modlitwę – śpiew serc.

W swym repertuarze schola Canticum Cordium zamieszcza utwory związane z liturgią Kościoła rzymskokatolickiego na przestrzeni dwudziestu wieków jej historii. Niejednokrotnie zatem koncert staje się jedyną okazją do posłuchania tych utworów, które z różnych przyczyn nie weszły do kanonu liturgii po Soborach Trydenckim czy też Drugim Watykańskim. W swojej stylistyce oraz brzmieniu stara się przedkładać najnowsze odkrycia badań semiologicznych, które zapoczątkowane przez o. Eugene’a Cardine’a OSB, dziś kontynuowane są przez takich mistrzów, jak: Nino Albaroso, Alberto Turco, Johannes Göschl.

ks. dr Mariusz Białkowski został wyświęcony na kapłana Archidiecezji Poznańskiej w 1997 roku. W latach 2001 – 2005 studiował chorał gregoriański na Papieskim Instytucie Muzyki Sakralnej w Rzymie pod kierownictwem Nino Albarosa oraz Alberta Turco. Jest wykładowcą śpiewu gregoriańskiego w Akademii Muzycznej w Poznaniu i muzyki kościelnej na Wydziale Teologicznym UAM.
Swoim zaangażowaniem propaguje idee zapoczątkowane przez mistrza semiologii ojca Eugena Cardine’a OSB. W dorobku ma już publikacje naukowe, popularnonaukowe, audycje radiowe, liczne kursy śpiewu gregoriańskiego w kraju i za granicą. Rozpoczął wydawanie rocznika naukowego Studia gregoriańskie wypełniając jednocześnie funkcję redaktora naukowego.

 

Obserwuj nas na Facebooku


Państwowa Szkoła Muzyczka w Kaliszu

Obserwuj Nas: