WIKTORIA BODYS WE FRANCJI


STRONA GŁÓWNA - WYDARZENIA -  

Europejska Orkiestra Symfoniczna Festival des Lyceéns w Akwitanii – Francja

W dniach 14 i 15 maja 2009 r. odbył się jubileuszowy X Festival des Lycéens w Akwitanii  (Francja). Na tę okoliczność stworzona została Europejska Orkiestra Symfoniczna składająca się z uczniów szkół muzycznych zaprzyjaźnionych regionów krajów europejskich. W skład orkiestry weszli muzycy z Włoch, Rumunii, Szwecji, Niemiec i Polski. Wśród  grupy 6 uczniów reprezentujących Wielkopolskę znalazła się uczennica V klasy Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Henryka Melcera w Kaliszu, skrzypaczka WIKTORIA  BODYS .
Orkiestra pod dyrekcją Francisa Celerien przygotowała repertuar muzyki filmowej „Piraci z Karaibów”, „Spider man” oraz suitę z muzyki do filmów Johna Williamsa. Po trzech dniach prób, odbyły się dwa koncerty, przyjęte przez publiczność owacyjnie – na widowni było ponad 5 tys. słuchaczy.

GRATULACJE!

MŁODZI MUZYCY Z WIELKOPOLSKI WE FRANCJI

W dniach 10-16 maja 2009 roku, w Terrasson i Bordeaux (Region Akwitania, Francja) miało miejsce Seminarium Młodzieżowe „Europejska Orkiestra Młodzieżowa ”. Spotkanie to miało na celu integrację młodych muzyków ze wszystkich 10 regionów, będących sygnatariuszami  Memorandum dot. współpracy międzynarodowej w zakresie polityki ds. młodzieży. Niniejszy dokument został podpisany przez przedstawicieli 10 regionów  w Brukseli w dniu 26.03.2007 r.

Celem seminarium było utworzenie Europejskiej Orkiestry Młodzieżowej, która przygotowałaby wspólny koncert i zaprezentowałaby go podczas Festiwalu Liceów w Akwitanii, w dniach 14-15 maja 2009 r. 70 osobową orkiestrę tworzyli przedstawiciele następujących regionów: Emilia-Romagna (Włochy), Rumunia, Akwitania (Francja), Hesja (Niemcy), Vastra Gotaland (Szwecja), Wielkopolska.

Na seminarium Wielkopolskę reprezentowała 8 osobowa delegacja w składzie: Pan Łukasz Puślecki – odpowiedzialny za współpracę zagraniczną i politykę młodzieżową w Departamencie Edukacji i Nauki Urządu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Pani Katarzyna Piątkowska-Pinczewska – Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu, a także uczniowie: Wiktora Bodys z Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu (skrzypce),  Jakub Gradomski ze Szkoły Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Koninie (puzon basowy), Kuba Marciniak z Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Poznaniu (saksofon), Monika Paszkowiak z Państwowej Szkoły Muzycznej w Lesznie (klarnet), Maria Pietrenko z Zespołu Szkół Muzycznych w Słupcy (wiolonczela) oraz Arkadiusz Śmigielski z Zespołu Szkół Muzycznych w Pile (skrzypce).

Uczestnicy orkiestry w pierwszych 4 dniach seminarium intensywnie przygotowywali repertuar koncertowy pod dyrekcją Francisa Célériera, który zaprezentowany został podczas festiwalu muzycznego. Próby odbywały się w sekcjach, a także z całą orkiestrą. W ramach Seminarium Młodzieżowego w Akwitanii młodzi muzycy przygotowali nietypowy  repertuar. Oprócz utworów klasycznych muzycy grali także popularną w tej chwili muzykę filmową m.in. z filmów : „Piraci z Karaibów”, „Szczęki”, „Indiana Jones”, „Harry Potter”, „Spiderman”, „Gwiezdne Wojny”. Uczniowie wzięli również udział w przygotowaniu uroczystego otwarcia Festiwalu Liceów w Akwitanii i w eksperymencie muzycznym: „Expérience Soundpainting #2” , przygotowanym pod dyrekcją Jérome Bardeau. Muzycy podczas festiwalu spotkali się także z Prezydentem Regionu Akwitania – Panem Alainem Rousset, a także z Wiceprezydent Regionu ds. edukacji – Panią Anne-Marie Cocula. Udział w młodzieżowym seminarium pozwolił młodym muzykom na wzajemną integrację, wymianę doświadczeń, a także na owocną współpracę w międzynarodowym towarzystwie.

Obserwuj nas na Facebooku


Państwowa Szkoła Muzyczka w Kaliszu

Obserwuj Nas: