Koncert Muzyki Ormiańskiej w stulecie ludobójstwa Ormian


STRONA GŁÓWNA - WYDARZENIA -  

29 kwietnia 2015 roku w Sali Koncertowej naszej szkoły odbył się niezwykły koncert – Koncert Muzyki Ormiańskiej w 100 – lecie ludobójstwa Ormian. Odbył się on z inicjatywy p. Heghine Mkrtchyan a honorowym patronatem przedsięwzięcie objęła Ambasada Armenii w Polsce oraz Prezydent Miasta Kalisza. Obecnością swoją zaszczycił nas Ambasador Armenii p. Edgar Ghazaryan oraz Prezydent Miasta Kalisza p.Grzegorz Sapiński wraz z przedstawicielami władz miasta.

Mogliśmy zapoznać się z historią Armenii, którą przedstawiła p. Magdalena Miśkiewicz, obejrzeliśmy również krótki film przedstawiający współczesną Armenię. Centralną częścią wieczoru był jednak koncert, podczas którego wysłuchaliśmy dzieł ormiańskich kompozytorów takich jak A. Harutyunyan, A. Chaczaturian, Komitas czy E.Bagdasarian. Wykonawcami byli: Chór Katedry Kaliskiej „Cantate Deo” pod dyrekcją p. Katarzyny Kubery, Agnieszka Wichłacz- sopran, Kristine Harutyunyan – skrzypce (absolwentki naszej szkoły) oraz Julia Sawińska – skrzypce, Dawid Figlak – wiolonczela, Adrian Militowski – trąbka (uczniowie PSM I i II stopnia w Kaliszu). Solistom na fortepianie towarzyszyła p. Milena Antoniewicz.

Na duduku – ormiańskim instrumencie narodowym zagrał gość zaproszony z Warszawy p. Piotr Prokopowicz. Trzeba zaznaczyć, iż p. Prokopowicz był również autorem zdjęć, które wykonał podczas podróży do Armenii, a które dzięki staraniom p.H. Mkrtchyan można było oglądać w holu przed Salą Koncertową naszej Szkoły. Mieliśmy również okazję usłyszeć oryginalną poezję ormiańską w interpretacji i przekładzie p. H. Mkrtchyan.

Ostatnią część koncertu wypełniły ormiańskie utwory wykonane kolejno przez Orkiestrę Szkoły Muzycznej I stopnia a następnie przez Orkiestrę Szkoły Muzycznej II stopnia pod batutą p. H.Mkrtchyan.

Obserwuj nas na Facebooku


Państwowa Szkoła Muzyczka w Kaliszu

Obserwuj Nas: