Międzynarodowy sukces akordeonistki z Kalisza w Pradze


STRONA GŁÓWNA - AKTUALNOŚCI -  

W dniach od 31 października do 3 listopada 2019 r. odbyły się V. Międzynarodowe Dni Akordeonowe w Pradze. W ramach tego międzynarodowego święta akordeonu odbył się konkurs zorganizowany przez „Club Tours Agentur Praha” (CTA Praha) we współpracy z Czeskim Stowarzyszeniem Akordeonowym i wydziałem akordeonu w Konserwatorium Praskim. Konkurs został podzielony na XIV kategorii, w tym solistów, zespołów i orkiestr akordeonowych.

To stosunkowo młoda impreza ciesząca się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczy duża liczba uczestników z wielu krajów (ponad 100 solistów, 15 zespołów i 9 orkiestr). W konkursie udział wzięli uczestnicy z 17 państw, w tym z Czech, Polski, Rosji, Słowacji, Łotwy, Litwy, Ukrainy, Bośni i Hercegowiny, Słowenii, Austrii, Chorwacji, Węgier, Niemiec, Belgi, Norwegii, Hiszpanii i Portugalii. W konkursie udział wzięła również Greta Schiavone – uczennica klasy akordeonu p. Sławomira Mocha z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. H. Melcera w Kaliszu.

W zmaganiach konkursowych uczestnicy walczyli o złoto, równorzędne z I Nagrodą, srebro z II Nagrodą i brąz z III Nagrodą. Greta reprezentowała szkołę w I kategorii solistów do 9 lat. Przesłuchania konkursowe odbyły się w Sali Koncertowej Konserwatorium Praskiego, w samym sercu Pragi tuż nad rzeką Wełtawą z malowniczym widokiem na Most Karola i Hradczany. Do oceny uczestników konkursu powołane zostały dwie komisje. Międzynarodowe jury oceniające m.in. uczennicę z Kalisza reprezentowali akordeoniści z Czeskiej Republiki, Belgi, Węgier i Niemiec. Poziom konkursu był bardzo wysoki a walka o najwyższą nagrodę niezwykle zacięta. Młoda akordeonistka ze Szkoły Muzycznej w Kaliszu spisała się na medal i to w dodatku srebrny otrzymując II Nagrodę w swojej kategorii. To niebywały sukces zarówno nauczyciela, któremu zawdzięcza się przygotowanie uczennicy do konkursu oraz młodej, zdolnej akordeonistki. Serdecznie gratulujemy osiągnięć pedagogowi, Grecie Schiavone oraz rodzicom i życzymy wytrwałości w dalszej nauce gry na instrumencie oraz sukcesów na kolejnych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.

Obserwuj nas na Facebooku


Państwowa Szkoła Muzyczka w Kaliszu

Obserwuj Nas: