Lutosławski In Memoriam


STRONA GŁÓWNA - WYDARZENIA -  

W czwartek 21 marca 2013 roku, w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. H. Melcera w Kaliszu odbył się koncert poświęcony jednemu z najwybitniejszych twórców muzyki polskiej XX wieku – Witoldowi Lutosławskiemu. W bieżącym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin kompozytora, a cały rok 2013 został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej rokiem Witolda Lutosławskiego. Uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły również postanowili oddać hołd wybitnemu twórcy i z inicjatywy p. Katarzyny Wieczorek został zorganizowany koncert.

W programie muzycznego wieczoru znalazły się utwory powstałe w pierwszym etapie twórczości Lutosławskiego mieszczące się w tzw. nurcie neoklasycznym. Wykonawcami byli nauczyciele i uczniowie kaliskiej szkoły muzycznej.

Licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać m. in. cyklu miniatur Słomkowy łańcuszek wykonany przez chór I stopnia pod dyrekcją p. Marii Pawelec oraz zespół instrumentów dętych drewnianych w składzie: p. Anna Chrobak – flet, Michał Rajca (kl. III, PSM II st.) – obój, p. Marek Maciejewski – klarnet, Łukasz Ordziniak (kl. IV PSM II st.) – klarnet, Jacek Płóciennik (kl. IV PSM II st.) – fagot.  W programie koncertu znalazły się także kompozycje przeznaczone dla. Ich wykonawcami byli najmłodsi uczniowie naszej szkoły (klasa II PSM I st.) przygotowani przez p. Aleksandrę Szajźdźińską i p. Ewę Ziętek.

Inspirację muzyką ludową w twórczości Lutosławskiego można było bez wątpienia usłyszeć w Melodiach ludowych, które zaprezentowane były w trzech odsłonach. Dominik Niklas (kl. I PSM II st., przygotowanie p. Krystyna Bujakiewicz) zaprezentował dwie melodie na fortepianie. Melodie ludowe wykonał również kwartet smyczkowy w składzie: Eliza Derbiszewska (kl. IV PSM II st.) – I skrzypce, Alicja Matuszczak (kl. IV PSM II st.) II skrzypce, Aleksandra Szymańska (kl. III PSM II st.) – altówka, Magdalena Łączek (kl. IV PSM II st.) – wiolonczela, przygotowany pod czujnym okiem p. Tofika Aldżanowa. Dwa utwory ludowe w transkrypcji na gitarę wykonała p. Natalia Czubaj. Prawdziwym hitem okazała się Zasłyszana melodyjka na cztery ręce. Rodzimy folklor znakomicie przedstawili na fortepianie:Anna Grel (kl. IV PSM I st.), przygotowanie p. Maria Droga) i Jan Szatkowski (kl. V PSM I st., przygotowanie p. Ewa Ziętek).

Gromkimi brawami nagrodzone zostało energiczne I Preludium taneczne w wykonaniu p. Marka Maciejewskiego – klarnet i p. Anny Kaczmarek – fortepian a także wspaniały repertuar pieśniowy w wykonaniu uczniów i nauczycieli klasy śpiewu: p. Katarzyny Wieczorek oraz jej podopiecznych: Małgorzaty Piotrowskiej (dyplomantki PSM II st.) oraz Mateusza Nabzdyka (kl. V PSM II st.). Słowo o muzyce, życiu i twórczości kompozytora przedstawiła p. Izabela Pinczewska.

Koncert poświęcony pamięci Witolda Lutosławskiego okazał się niezwykle wartościowym wydarzeniem przybliżającym kaliskim melomanom sylwetkę i twórczość wybitnego, polskiego kompozytora. Wykonawcy byli świetnie przygotowani, dzięki czemu program został przedstawiony na najwyższym poziomie artystycznym. Byle tak dalej!

Izabela Pinczewska

Obserwuj nas na Facebooku


Państwowa Szkoła Muzyczka w Kaliszu

Obserwuj Nas: