Dzień Patrona


STRONA GŁÓWNA - WYDARZENIA -  

Dnia 18. kwietnia o godz. 18.00 obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. Data oraz godzina rozpoczęcia wydarzenia nie była przypadkową, bowiem dokładnie 90 lat wcześniej zmarł Henryk Melcer. Obchody rocznicy śmierci kompozytora były dobrą okazją do poznania historii jego życia i twórczości oraz związków z Kaliszem. To wszystko za sprawą rozmowy z dr Katarzyną Piątkowską-Pinczewską, autorką książki „Henryk Melcer-Szczawiński: życie i twórczość. Wywiad z gościem przeprowadziła nauczycielka przedmiotów teoretycznych z naszej szkoły – Izabela Pinczewska-Kubiak.

Całość spotkania rozpoczęła się triumfalną muzyką, we wspaniałym wykonaniu specjalnie utworzonego na tę okazję zespołu instrumentów dętych i perkusyjnych pod dyr. Wojciecha Musiała. Był to Marsz Generalski B-dur, który jest utworem niezwykle popularnym, a zupełnie nie kojarzonym z patronem naszej szkoły. Następnie słuchacze mogli poznać kilka faktów z życia Melcera oraz obejrzeć pamiątki pozostawione po kompozytorze i zdjęcia wyświetlane podczas prezentacji.

Po rozmowie uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. H. Melcera w Kaliszu wykonali wybrane dzieła swojego patrona. Były to m.in.: Parafrazy koncertowe pieśni S. Moniuszki na fortepian, jak i same pieśni w wersji oryginalnej pt.”Prząśniczka”, „Groźna dziewczyna”, utwory na fortepian solo m.in. Preludium, Walc a la Chopin, Dumkę na skrzypce z fortepianem oraz arcytrudną Canzonę na sopran, alt i fortepian.

Choć utwory Melcera są mało znane i rzadko wykonywane, po reakcji publiczności można było zauważyć, iż występ bardzo się spodobał, a sama rozmowa ukazująca jak wielką i wspaniałą postacią dla świata muzyki był Henryk Melcer-Szczawiński, patron naszej kaliskiej szkoły muzycznej wciąż odbija się echem pod postacią pytań zadawanych przez zainteresowanych uczniów.

Obserwuj nas na Facebooku


Państwowa Szkoła Muzyczka w Kaliszu

Obserwuj Nas: