REGULAMIN REKRUTACJI
DO PAŃSTWOWEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ I i II STOPNIA
im. HENRYKA MELCERA W KALISZU
opracowany na podstawie:
Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyjmowania uczniów publicznych szkół i publicznych placówek artystycznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych z dnia 9 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019 poz. 686) oraz Statutu Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu.
§ 1
1. Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Henryka Melcera w Kaliszu przeprowadza co roku rekrutację kandydatów do klas pierwszych.
2. Szkoła przeprowadza akcję informacyjną o zasadach przyjęć oraz warunkach nauki i terminach przeprowadzania rekrutacji.
§ 2
1. Szkoła prowadzi rekrutację:
a) dla kandydatów wydziału rytmiki oraz instrumentalnego, którzy w danym roku kalendarzowym kończą co najmniej 10 lat, ale nie więcej niż 23 lata. Nauka odbywa się w klasach: fortepianu, organów, skrzypiec, altówki, wiolonczeli, kontrabasu, gitary, akordeonu, fletu, oboju, klarnetu, fagotu, saksofonu, trąbki, rogu, puzonu, perkusji,
b) dla kandydatów wydziału wokalnego, którzy w danym roku kalendarzowym kończą co najmniej 16 lat, ale nie więcej niż 23 lata.
2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek Dyrektora Szkoły, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, może wyrazić zgodę na ubieganie się o przyjęcie do Szkoły przez kandydata przekraczającego limity wiekowe określone w §2 ust.1 p.1-3
§ 3
1. Wszyscy kandydaci ubiegający się o przyjęcie do Szkoły składają w terminie od 1 marca do dnia poprzedzającego wyznaczony termin przeprowadzania badania przydatności (Szkoła I st.) lub egzaminu wstępnego (Szkoła II st.), kwestionariusz oraz zaświadczenie wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej o braku przeciwwskazań do nauki w wybranej specjalności, a w przypadku dziecka, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat – opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki szkolnej lub zaświadczenie o korzystaniu z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny rozpoczynającym naukę w szkole podstawowej.
2. Kandydaci do PSM II st. na specjalność wokalną zobowiązani są do dostarczenia wraz z kwestionariuszem zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia kształcenia. Zaświadczenie powinno być wydane przez lekarza specjalistę w zakresie audiologii i foniatrii.
3. Kandydaci do PSM II st. na specjalność instrumentalną w zakresie gry na instrumentach dętych zobowiązani są do dostarczenia wraz z kwestionariuszem zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do podjęcia kształcenia. Zaświadczenie powinno być wydane przez lekarza specjalistę w zakresie pulmonologii.
4. O przyjęcie do szkoły mogą ubiegać się również osoby niepełnosprawne.
§ 4
1. Szkoła podaje do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie w widocznym miejscu w swojej siedzibie oraz na stronie internetowej www.psm.kalisz, termin przeprowadzenia badania przydatności oraz egzaminu wstępnego, co najmniej 30 dni przed dniem ich przeprowadzenia.
2. Do przeprowadzenia badania przydatności kandydatów do PSM I stopnia oraz egzaminu wstępnego do PSM II stopnia Dyrektor Szkoły powołuje Komisję Rekrutacyjno-Kwalifikacyjną.
3. Komisja Rekrutacyjna przeprowadza badanie przydatności kandydatów do klasy I PSM I stopnia oraz egzamin wstępny do klasy I PSM II stopnia.
4. Komisja Kwalifikacyjna w indywidualnych przypadkach ustala predyspozycje i poziom wiedzy kandydatów. Na tej podstawie Dyrektor Szkoły może podjąć decyzję o przyjęciu danego kandydata do klasy wyższej niż pierwsza.
5. Do zadań Komisji Rekrutacyjno-Kwalifikacyjnej należą w szczególności:
a) Podanie do publicznej wiadomości informacji o warunkach rekrutacji.
b) Ustalenie zakresu i tematów odpowiednich dla badania przydatności lub egzaminu wstępnego.
c) Ustalenie listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia do PSM I lub II st.
6. Przewodniczący Komisji może powołać spośród członków komisji zespoły liczące co najmniej 3 osoby.
7. Za przygotowanie zestawów pytań i testów oraz przeprowadzenie egzaminów wstępnych i badania przydatności kandydatów odpowiedzialny jest Przewodniczący Komisji.
8. Po każdej części egzaminu wstępnego i badaniu przydatności komisja wpisuje do protokołu uzyskaną przez kandydata ocenę. Ostateczną ocenę egzaminu wstępnego lub badania przydatności ustala Komisja Rekrutacyjno-Kwalifikacyjna z uwzględnieniem ocen cząstkowych.
9. Komisja Rekrutacyjno-Kwalifikacyjna posługuje się punktową skalą ocen od 1 do 25.
10. Z przebiegu egzaminu wstępnego i badania przydatności Komisja sporządza protokół zawierający punktację uzyskaną przez wszystkich kandydatów.
11. Lista kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia do PSM I lub II st. zostaje ogłaszana w terminie nie dłuższym niż 7 dni od przeprowadzenia badania przydatności lub egzaminu wstępnego.
§ 5
1. Badanie przydatności kandydatów do PSM I odbywa się w terminie ustalonym przez Dyrektora Szkoły. Badanie obejmuje sprawdzenie uzdolnień muzycznych na podstawie następujących ćwiczeń:
a) zaśpiewanie bez akompaniamentu instrumentalnego dowolnej piosenki przygotowanej przez kandydata,
b) powtarzanie głosem dźwięków zaprezentowanych przez nauczyciela,
c) powtarzanie rytmów zaprezentowanych przez nauczyciela,
d) określenie dźwięków wysokich, średnich i niskich,
2) Sprawdzenie predyspozycji do nauki w wybranej specjalności.
§ 6
1. Egzamin wstępny do Szkoły Muzycznej II stopnia odbywa się w terminie ustalonym przez Dyrektora Szkoły.
2. Egzamin wstępny do PSM II st. obejmuje:
3. Sprawdzian obejmuje w szczególności:
– dla osób z przygotowaniem muzycznym
a) rozpoznawanie interwałów i akordów,
b) realizacja głosem ćwiczenia melodycznego,
c) realizacja głosem ćwiczenia rytmicznego,
d) śpiewanie gamy i triady harmonicznej,
e) udzielenie odpowiedzi na pytanie z zakresu przedmiotu „audycje muzyczne”
– dla osób bez przygotowania muzycznego
a) zaśpiewanie bez akompaniamentu instrumentalnego dowolnej piosenki przygotowanej przez kandydata,
b) powtarzanie dźwięków z różnych rejestrów fortepianu,
c) rozpoznawanie ilości dźwięków w strukturze harmonicznej,
d) powtarzanie zagranej melodii głosem,
e) powtarzanie rytmu.
2. Warunkiem przyjęcia na wydział rytmiki jest ponadto egzamin praktyczny sprawdzający umiejętności w zakresie improwizacji i wykazanie predyspozycji do nauki rytmiki.
3. Warunkiem przyjęcia na wydział wokalny jest wykazanie głosowych i słuchowych predyspozycji do nauki śpiewu oraz podstawowej wiedzy z zakresu muzyki.
§ 7
1. Minimalna średnia ilość punktów kwalifikująca kandydata do kształcenia muzycznego wynosi 13 punktów.
2. Decyzję o przyjęciu do szkoły podejmuje Dyrektor Szkoły na podstawie ostatecznej oceny z egzaminu wstępnego lub badania przydatności.
3. Przyjęcie do Szkoły odbywa się na podstawie przyznanych najwyższych ocen z egzaminu wstępnego lub badania przydatności z uwzględnieniem ilości wolnych miejsc w danej specjalności.
3. Dyrektor ogłasza listę kandydatów przyjętych do szkoły nie później niż do dnia 5 sierpnia danego roku.
§ 8
1. Absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kaliszu, zdający w roku ukończenia tej szkoły egzamin wstępny do Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Kaliszu, są zwolnieni z egzaminu z przedmiotu głównego, jeżeli jest to ten sam przedmiot jak w Szkole I stopnia. Warunkiem przyjęcia do szkoły II stopnia jest ocena minimum dobra z tego przedmiotu, uzyskana na świadectwie ukończenia Szkoły I stopnia.